SEO, Açılımı Arama Motoru Optimizasyonu(Searh Engine Optimization) sitelerin veya sayfalarınızın arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamk amacıyla yapılan çalışmalardır.

Google botları sayfanızı tarayarak içeriklerin hangi konuda olduğunu ve hangi kitleye hitap ettiğinizi anlamaya çalışır. Google websitenizi açıdan inceler.

Google Botları Sitenizde Nelere Dikkat Eder?

  • Websitenizin dosyalarının boyutlarını elinizden geldiğince sıkıştırarak dosya boyutunu küçültmelisiniz. Websitenizin açılış hızı çok önemlidir.
  • Websitenizin Responsive olması büyük bir önem taşır.
  • Robots.txt dosyası oluşturarak Google botlarını sitenizde kısıtlamadan gezmesini sağlamalısınız.
  • Meta Description ve Keywordlerinize dikkat etmeli sayfalarınızı üretirken aynı kelimeleri kullanmamalısınız.
  • İçeriğiniz size özgün olmalı tabi ki esinlenebilir uyarlayabilirsiniz fakat kopyala yapıştır olmaması önemlidir.
  • Zararlı ve Doğal olmayan backlinkler kullanmamalısınız. Eğer bunu yaparken yakalanırsanız sitenizin bir daha arama motorlarında çıkmamasını garantiye almış olursunuz.

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, bir web sitesinin, sitenin sunduğu şeyle alakalı kelimeler ve deyimler için arama motorlarında bulunabileceğini sağlamanın basit bir faaliyetidir. Birçok açıdan, web siteleri için sadece kalite kontrolü söz konusudur.

Neden web sitemin SEO'ya ihtiyacı var?

Web trafiğinin çoğunluğu büyük ticari arama motorları, Google, Bing ve Yahoo! Tarafından yönlendiriliyor. Sosyal medya ve diğer trafik türleri web sitenize ziyaretler üretse de, arama motorları çoğu İnternet kullanıcısı için birincil navigasyon yöntemidir. Sitenizin içerik, hizmetler, ürünler, bilgiler veya başka herhangi bir şey sunmasına bakılmaksızın bu doğrudur.

Arama motorları, sundukları şeyi arayan hedefli trafik sağladıkları için benzersizdir. Arama motorları sitenizi bulamazsa veya içeriğinizi veritabanlarına eklemezse, sitenize trafik çekmek için inanılmaz fırsatları kaçırırsınız.

Arama sorguları (kullanıcıların arama kutusuna yazdıkları kelimeler) olağandışı bir değer taşır. Deneyimler, arama motoru trafiğinin bir kuruluşun başarısını gösterir. SEO’ya yatırım, pazarlama ve tanıtımın diğer türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilir.